بندری، جزیره کیش، پوشاک زنان

بندری، جزیره کیش، پوشاک، زنان

زنان از سرپوشه هایی استفاده می کردند که شامل روبنده (بَتوله)، روسری (مَلفا)، و چادر (سولیه) بود که از پارچۀنخی بسیار نازک (وال) و سیاهی دوخته می شد. لباس زنان از چیت یا ژُورژت بسیار لطیف و مرغوب و در رنگ های متنوع تهیه می شد. این لباس ها بلند و گشاد بود چون هوا بشدّت گرم بود و رطوبت هوا در شش ماه از سال به حدی بود که پوشیدن هر پارچۀ دیگری را غیرممکن می کرد. آنها پارچه ای به اسم زیل را روی بازوانشان می انداختند و از پشت خود آویزان می کردند. روی همۀ اینها هم عبا می پوشیدند.

شلوار آنها (شولوار) از پارچه های نخی رنگارنگ بود. در قسمت قوزک پا، حدود 10-15 سانتیمتر از شلوار را با دست گلدوزی می کردند و به آن بادله می گفتند. سَبات شبیه گیوه بود و زنان آن را می پوشیدند.

شهشهانی، 178: 1396

بندری، جزیره کیش، پوشاک، زنان، جواهرات

جزیرۀ کیش بندر بسیار شلوغی بود. جواهرات زنان شامل گوشوارۀ طلا که اِشقاب نامیده می شد، زومان که آن را از سوراخ پرّۀ بینی می گذراندند، گردنبند یا مَرِمَۀ طلا  یا پینی مرغوب بود. النگو ها هم از همان جنس بود، البته زنان ثروتمند از طلای ناب استفاده می کردند. به انگشتر که از طلا یا نقره ساخته می شد، خاتم می گفتند. زنان طبقات مرفّه به انگشتان پای خود نیز حلقه هایی از همان سنگ های گرانبها می کردند که به آن فثه می گفتند.

شهشهانی، 178- 177: 1396

به ما در تکمیل اطلاعات این قسمت کمک کنید

ارسال اطلاعات
slot deposit 10 ribu
slot deposit qris
spadegaming
pg soft
habanero
cq9
slot garansi kekalahan